Wypełniając wniosek urlopowy, wędrujemy myślami w stronę morskich fal i gorącego piasku, który już niedługo poczujemy pod stopami. Zanim jednak rozłożymy na plaży koc, położymy się na plecach lub wskoczymy do wody, warto zaplanować wyjazd tak, by obyło się bez niespodzianek i niepotrzebnego stresu.
Wybierając wymarzone miejsce na wakacje nad morzem, należy zastanowić się nad środkiem transportu. Do wielu nadmorskich miejscowości dojedziemy bezpośrednio pociągiem. Podróżujący na trasie Kraków – Warszawa - Koszalin mogą skorzystać z nowoczesnego składu pociągu Pendolino i skrócić czas podróży o kilka godzin, a jadąc z Koszalina do Mielna, zamiast zatłoczonego autobusu warto wybrać połączenie cichym i szybkim szynobusem, który w kilkanaście minut dowiezie turystów do celu. Kupując bilety wcześniej, można zaoszczędzić nawet 30% ceny. Zakupu biletu należy dokonać przez Internet, a bilety wydrukować lub trzymać w telefonie.
Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami podróży własnym środkiem lokomocji, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu samochodu do dalekiej podróży. Wskazane jest wykonanie przeglądu technicznego, jednakże podstawowe rzeczy można sprawdzić samemu. Stan płynów eksploatacyjnych, kontrola ciśnienia w oponach i stanu bieżnika nie powinny sprawić kierowcy większego problemu. Kontrolę techniczną pojazdu można także powierzyć mechanikowi. W ramach przeglądu pracownicy warsztatu sprawdzą poziom płynów i oleju, stan hamulców i zawieszenia, układ kierowniczy i elektryczny oraz stan klimatyzacji. Ważne jest aby w wakacje podróżować bezpiecznie.
By w pełni wykorzystać czas podczas urlopu nad morzem, warto zapoznać się z atrakcjami, jakie można znaleźć w okolicy hotelu i zaplanować, które z nich wybrać. Może się bowiem okazać, że miejscowość, która wybraliśmy na wakacje nad morzem, poza hotelem i kilkoma knajpkami, nie proponuje żadnych atrakcji.
Zobacz także: 10 powodów dla których warto odwiedzić Mielno.
W trakcie przygotowań nie można zapomnieć o zamknięciu wszystkich spraw zawodowych. Przed wyjazdem warto jest ukończyć trwające zlecenia i projekty, poinformować współpracowników o planowanym urlopie (najlepiej 2-3 tygodnie wcześniej) i ustawić autoresponder (automatyczną odpowiedź na email), który poinformuje o naszym urlopie. Dzięki takim działaniom myślami spokojnie pozostaniemy na plaży bez zamartwiania się o sprawy służbowe. Z takim podejściem – relaks i odprężenie są gwarantowane.
Kiedy sprawy organizacyjne będą dopięte na ostatni guzik – czas na pakowanie. Zrobienie listy rzeczy niezbędnych na wakacje najlepiej rozpocząć minimum tydzień przed wyjazdem. Pakowanie na ostatnią chwilę może przysporzyć wielu niepotrzebnych stresów i skutkować brakami w garderobie, o których deficycie dowiemy się opróżniając walizki w hotelu.
Stworzenie listy niezbędnych rzeczy z pewnością ułatwi cały proces pakowania. Przed jego rozpoczęciem warto jednak sprawdzić, jakie przedmioty dostaniemy w hotelu, by znacznie uszczuplić nasz bagaż. W dobrych obiektach znajdziemy mydło, szampon i zamontowaną w łazience suszarkę a także ręczniki, szlafrok czy jednorazowe klapki – niezbędne w hotelach z basenem i SPA. Jadąc nad morze, oprócz letnich i zwiewnych ubrań, zabrać powinniśmy ciepły sweter oraz przeciwdeszczową i odporną na wiatr kurtkę, która może przydać się w czasie chłodniejszych wieczorów lub deszczowej i wietrznej pogody. Kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy to niezbędnik wakacyjnych wyjazdów i warto mieć go ze sobą, choć uliczne kramiki oferują całą gamę rzeczy, które skutecznie ochronią przed gorącymi promieniami słońca.
Oprócz podstawowych przedmiotów, takich jak ubrania, kosmetyki, szczoteczki do zębów czy aparat fotograficzny, o których każdy z nas na pewno będzie pamiętał warto zebrać wszystkie niezbędne dokumenty i położyć je w widocznym miejscu. Dowody osobiste, prawo jazdy, karty płatnicze, karty ICE – jeśli takowe posiadamy, przygotować dzień wcześniej.
Karta ICE, czyli „In Case of Emergency” zawiera informacje na temat posiadacza karty: dane, grupę krwi, przebyte choroby, alergie, dane osobowe i numer telefonu bliskiej osoby. Karta ICE jest informacją dla ratownika medycznego, lekarza lub innej osoby, do kogo ma zadzwonić w przypadku, gdy właściciel karty jest nieprzytomny. Taka sytuacja nie dotyczy tylko wypadków drogowych, ale również innych zdarzeń, podczas których kontakt z posiadaczem karty może być utrudniony lub niemożliwy. Podstawowa wiedza zawarta na kartach oraz wiedza przekazana przez bliskich może mieć istotny wpływ na zdrowie i życie osoby poszkodowanej.
Przed wyjazdem w podróż warto dowiedzieć się wszystkiego na temat opłaty klimatycznej oraz opłat dodatkowych, tj. ceny za parking, basen czy Internet. Hotele o wysokim standardzie gwarantują swoim Gościom darmowy parking, basen hotelowy oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu.
Skrupulatne planowanie wakacji i dobre przygotowanie to szansa na beztroskie, odprężające i pełne relaksu wakacje, po których wrócimy do pracy z pozytywnym nastawieniem i dobrą energią.