Siódmego kwietnia 2019, w historycznej dzielnicy Koszalina – w Jamnie, miało miejsce uroczyste otwarcie kolejnej okolicznej atrakcji turystycznej. W trosce o zachowanie pamięci i wiedzy o wyjątkowej i unikalnej kulturze mieszkańców Jamna, powstała w tym miejscu „Zagroda Jamneńska”.
Jest to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie tradycje, historie oraz dobrą zabawę gwarantującą miłe wspomnienia dla wszystkich odwiedzających.
Jamno to historyczna wieś (pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1278), która poprzez swoje położenie wśród mokradeł i bagien była przez większą część roku skutecznie izolowana kulturowo i geograficznie od reszty świata. Droga pomiędzy Koszalinem a Jamnem powstała dopiero w 1899 roku.
Sytuacja ta zaowocowała głęboko rozwiniętą własną kulturą i dziedzictwem lokalnym. Bogate zdobienia, kolorowe stroje, motyw serca zajedziemy w przyozdobionych meblach i innych przedmiotach codziennego użytku, charakteryzują one styl dawnych mieszkańców miejscowości Jamno.
Obiekty Zagrody powstały w formie typowej dla tej wsi architektury XIX w. W centralnym miejscu Zagrody znajduje się wiernie zrekonstruowana kmieca chałupa (wykonana wg. historycznych planów inwentarzowych, z zużyciem technologii stosowanych w XIX w.) wraz z pomieszczeniami codziennego użytku, w całości urządzona w charakterystycznym stylu jamneńskim.
Po przekroczeniu progu Zagrody, przenosimy się do świata ludzi żyjących przed laty na tych terenach. Wokół znajdziemy wiele pięknie zdobionych przedmiotów charakteryzujących dawną kulturę mieszkańców Jamna – w tym zdobione meble, przedmioty codziennego użytku, hafty i ozdoby domostw. Całość dopełniają wielkoformatowe archiwalne fotografie mieszkańców w pięknych ludowych strojach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w chałupie, słychać tematyczne dźwięki, takie jak np. dźwięk spadających monet czy odgłosy życia codziennego. Zagroda zdecydowanie nie jest tylko typowym muzealnym punktem „do odhaczenia” – jest czymś więcej, daje dużo możliwości aktywnego spędzania czasu.
W Zagrodzie można m. in. przymierzać niezwykle barwne repliki strojów mieszkańców Jamna (dostępne są one w skrzyniach przy wejściu), a także poznać niezwykle ciekawe tradycje i zwyczaje ludności. W tym wyjątkową historię dotyczącą ślubów i wesel. Można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia by poczuć się jak rdzenny mieszaniec Jamna - a to dopiero początek tej historyczno-kulturowej uczty.
Atrakcje w ramach Zagrody Jamneńskiej licznie oferowane są także w nowoczesnej stodole będącej częścią Zagrody. Odbywają się w niej liczne warsztaty rękodzielnicze, spotkania naukowe czy projekcje filmów o historii Jamna i okolic. W przystosowanych do warsztatów rękodzielniczych salach odbywają się pod okiem wykwalifikowanych pasjonatów warsztaty: ceramiczne, polichromia, haft i tkactwo. Jest to więc idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, osób interesujących się historią, kochających sztukę, folklor, kulturę – zarówno dla grup zorganizowanych, a także dla osób zwiedzających Zagrodę indywidulanie.
W zagrodzie cyklicznie odbywają się również jarmarki z pięknymi wyrobami rękodzielniczymi i unikalnymi produktami, których nie kupimy na co dzień w sklepach.
Decydując się na wycieczkę do Jamna, warto również zarezerwować sobie więcej czasu, by móc pozwiedzać całą miejscowość. Ułatwi to zaprojektowana w ramach projektu Zagrody Jamneńskiej aplikacja ,,Z JULKAMI PO JAMNIE”, dzięki której z łatwością trafimy do miejsc takich jak np. kuźnia, zabytkowy Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Jamnie (jest to najstarszy historyczny obiekt w Koszalinie), mleczarnia, gospoda.
W tym miejscu warto wspomnieć o przewodnikach - Jamneńskich Julkach, czyli dobrych skrzatach, które są także częścią kultury regionu. Według legend skrzaty Julki zamieszkiwały okolice jeziora Jamno, a dziś są bohaterami lokalnych bajek dla dzieci.
Kultura Jamneńska jest unikalna na skalę całego świata, a dzięki takim miejscom jak Zagroda ma ją okazję poznać szeroka rzesza turystów licznie odwiedzająca pomorze środkowe.
Zachęcamy do odwiedzenia Zagrody oraz jej strony internetowej dostępnej pod adresem https://zagrodajamno.koszalin.pl/
Zagroda Jamneńska otwarta jest 1 września – 31 maja: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00; 1 czerwca – 31 sierpnia: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00
Z Mielna do dzielnicy Jamno najprzyjemniej dotrzeć statkiem „Koszałek” kursującym w okresie wakacyjnym po jezierze Jamno. Szczegóły kursów na stronie MZK Koszalin: https://mzk.koszalin.pl/koszalek/